دانش آموزان پایه دهم متوسطه دوم در دو دسته متفاوت قابل دسته بندی هستند

دسته اول

دانش آموزانی که در پایه نهم بر اساس نمرات کسب شده و مشورت با مشاوران تخصصی تحصیلی کرج و بررسی نتایج آزمون های تحلیل شخصیتی و بررسی نقاط ضعف و قوت دانش آموز به این نتیجه رسیده اند که دانش آموز میتواند در رشته مثلا ریاضی دوره ی متوسطه ی دوم خود را تکمیل و در دانشگاه های مثلا شریف ، امیرکبیر ،در رشته های مثلا برق، کامپیوتر ، مکانیک به موفقیت برسد.

پلن های ایجاد شده به صورت کامل در اختیار دانش آموز قرار داده می شود و دانش آموز در همان پایه نهم هدف گذاری می شود و میداند در طول سه سال آینده برای به دست آوردن چه چیزی تلاش میکند.هدفمند کردن تلاش دانش آموز ابتدایی ترین وظیفه ی مشاوران تخصصی تحصیلی می باشد.

دسته دوم

دانش آموزانی که صرفا به جهت رقابت با بقیه ی اعضای خانواده و یا فامیل و بر اساس آنچکه خانواده از  فرزند خود  میخواهد انتخاب رشته می کند و در واقع زندگی نزیسته ی دیگر اعضای خانواده را باید به دست آورد.در جای جای قدم به سمت جلو مدام از خود می پرسد برای چه چیزی تلاش میکند و در صورت بروز کوچکترین شکست خانواده را مقصر اصلی عدم نتیجه گیری در تمامی تلاش های خود می بیند.

یادمان نرود هر کدام از ما در مرحله ای از زندگی به این سوال برخورد کرده ایم که اصلا چرا باید مدام رو به جلو حرکت کنیم و این تلاش های پی در پی به چه دردی می خورد.در برخورد با ناکامی ها و نتیجه نگرفتن ها از ادامه مسیر خود داری کرده ایم و یا به بدشانسی و بد اقبالی ارتباط داده ایم.

اما این دروان در افراد موفق کوتاه و زود گذر بوده است و افرادی که موفق نشده اند در این دوران و این نوسان جا خشک کرده اند.

باید قبول کرد و باید پذیرفت همه ی ما در تمامی مراحل زندگی در بخش هایی ناکام ، شکست خورده و نا امید شده ایم که این دوره دقیقا شبیه به یک کویر سوزان و پر از تاریکی و تنهایی بوده ، افراد موفق بجای گله کردن و شکایت کردن از زمین و زمان انرژی خود را مدیریت می کنند و با بررسی موانع و ایرادات از این شکست یک تجربه ی می سازند و توشه ی مسیر قرار می دهند.گذر کردن از این کویر هر چقدر سریع تر باشد زمان بیشتری برای جبران اشتباهات برای فرد فراهم میکند و در صورتی که این اشتباهات مدام و مکرر اتفاق بیفتد باعث ضربه خوردن به روحیه ی فرد نمی شود چون هر اشتباه یعنی اندوختن یک تجربه جدید.

زمانی متوجه این مطالب می شوید که دانش آموز در پایه ی دهم تحصیلی وارد آزمون های تعیین سطع و چهار گزینه ای و کنکوری می شود. و هنگامی که دانش آموز پس از برگزاری چند آزمون به نتیجه ی مطلوب نرسد بی میل شده و اصطلاحا خواستار تغییر رشته می شود و یا حس میکند نسبت به بقیه دانش آموزان ضعف های بیشتری دارد. در صورتی که اگر در ابتدا مسیر هدف گذاری شود قبل از هر آزمون دانش آموز با چالش های پیش رو آشنایی داشته و حتی در صورت عدم نتیجه روحیه ی خود را حفط می کند و به بررسی نقاطع ضعف و بر طرف کردن تک تک آنها می پردازد و همین نکته باعث موفقیت در آزمون های انتهایی می گردد.

نتیجه نگرفتن در آزمون ها و برخورد های اشتباه خانواده ها اولین گام برای نابودی صداقت بین خانواده و دانش آموز می باشد.

به این صورت که دانش آموز برای اینکه فشار خانواده و انتظارات آنها را کم کند به جواب آزمون ها از قبل دسترسی پیدا کرده و تقلب می کند در هر آزمون نتیجه به دلخواه دانش آموز تنظیم می شود اما در کنکور ، با دانسته های ناکافی نتیجه ی بسیار نامطلوبی کسب می کند.

در تمام این دوران آزمون های آزمایشی دانش آموز نه بخاطر خود و زندگی خود بلکه بخاطر راضی کردن خانواده و کم کردن انتظارات دست به تقلب زده  و نتیجه ی انتهایی اصلا برایش  اهمیت نداشته فقط در طول این آزمون ها فشار و توقعات خانواده را با این تقلب ها مدیریت کرده و از هدف اصلی خودکه موفقیت در کنکور بوده دور شده.

اینجا راضی کردن خانواده از نتیجه گرفتن در کنکور الویت بالاتری داشته.

به این صورت خانواده ها با برخوردهای اشتباه  ناخواسته مسیر زندگی دانش آموز را تغییر میدهند .و دانش آموز شبیه به بازیگیری می شود که با دروغ و تقلب از تحمل فشارهای خانواده رها می شود.

حضور مشاورتخصصی تحصیلی در شهر کرج در هر مرحله باعث آشتی بین دانش آموز و خانواده ی آنها  می شود.دانش آموز در مرحله ی بلوغ به شدت عصبی و پرخاشگر می شوند احساس استقلال و افزایش هورمون های مختلف باعث ایجاد ناهنجاری میگردد .که می شود با مدیریت صحیح و استفاده از جلسات مشاوره از این انرژی فوق العاده زیاد برای به دست آوردن هدف های مشخص شده در زندگی نهایت استفاده را انجام داد.

به خانواده های عزیز مخصوصا استان البرز شهر کرج توصیه می کنیم همواره از مشاوره تخصصی تحصیلی در کنار رشد تحصیلی و فردی دانش آموز خود استفاده کنند و با مشورت و حضور در جلسات مشاوره رفتارهای بعضا اشتباه خود را تصحیح کنند و باعث ایجاد یک فضای دور از استرس و اصظراب برای خود و فرزندان خود باشند.

مرکز مشاوره تخصصی تحصیلی در کرج همیشه سعی داشته با توجه به نیاز دانش آموزان و خانواده های آنها در شهر کرج و معرفی بهترین مشاوران تخصصی تحصیلی از بهترین دانشگاه ها ، بهترین رتبه ها و رشته ها باعث ارتقا سطح علمی دانش آموزان در هر رشته  ، سطح و پایه ای بشود و برای بهتر شدن ارتباط عاطفی بین تک تک اعضای خانواده نهایت تلاششان را بکار ببرد.

 

مرکز مشاوره تخصصی تحصیلی کرج همواره  در کنار شماو فرزندانتان خواهند بود.

شماره تماس 8037  190  0912

دیدگاهتان را بنویسید