اگر در حال برنامه‌ ریزی کنکور هستید و قصد دارید در یکی از برترین رشته‌های تجربی در بهترین دانشگاه‌های ایران تحصیل کنید، در ادامه همراه ما باشید تا با مراحل تحصیل پزشکی و راهی که پیش رو دارید، بیشتر آشنا شوید.

قبولی در رشته پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی و … خواسته بسیاری از داوطلبان رشته تجربی است اما در بسیاری از موارد، به دلیل آگاهی از مسیر پیش رو، دانش آموزان از انتخابی که کرده‌اند، رضایت ندارند! چرا که قبل از پا گذاشتن در این مسیر، اطلاعی از سختی‌های مسیر نداشته و تنها به درآمد و جایگاه اجتماعی که در پایان دوره تحصیل بدست می‌آورند، فکر کرده‌اند!

به همین خاطر مهم است که شما از مراحل تحصیل پزشکی اطلاعات کاملی داشته تا بدانید برای رسیدن به اهداف والایی که در ذهن دارید، چه راهی پیش روی دارید. به خاطر داشته باشید که در زندگی هیچ چیز خوبی راحت بدست آورده نمی‌شود؛ بنابراین اگر قصد دارید به منزلت اجتماعی والای پزشکی برسید، باید بدانید علاقه تنها چیزی نیست که به آن نیاز دارید.

پشتکار یکی از رموز اصلی موفقیت در تمامی جنبه‌های زندگی است. تلاش شما منتهی به دوره قبول از کنکور نیست؛ بلکه باید برای یک دوره تلاش طولانی مدت برنامه‌ریزی کنید. در ادامه سعی می‌کنیم با معرفی مراحل تحصیل پزشکی، چشم‌انداز روشی از راهی که با قبولی در این رشته پیش رو دارید، در اختیارتان قرار دهیم.

معرفی مراحل تحصیل در رشته پزشکی

مراحل تحصیل پزشکی شامل ۴ دوره علوم پایه، فیزیوپاتولوژی، کارآموزی بالینی و کارورزی بالینی است.

دوره اول پزشکی: علوم پایه

اولین دوره ای که به مدت ۴ ترم، برای تحصیل رشته پزشکی باید پشت سر بگذارید، دوره دروس علوم پایه است. همان‌طور که از نام این دوره مشخص است، شما در مرحله اول باید مباحث اولیه و پایه در رابطه با شرایط سلامت عمومی بدن و مواردی که باعث شکلگیری انواع بیماری در بدن می‌شوند، آشنا شوید. بعد از پایان این دوره، شرکت در آزمون علوم پایه الزامی است که اگر به هر دلیلی موفق به کسب نمره مطلوب در آن نشوید، امکان ادامه تحصیل در مقاطع بعدی را نخواهید داشت.

 

به همین خاطر دوره علوم پایه پزشکی را می‌توان به چند دوره دیگر تقسیم کرد:

 

دوره آناتومی در رشته پزشکی

همان‌طور که احتمالاً حدس می‌زنید، در این دوره با شکل ظاهری بدن، سیستم خون رسانی، اسکلت بدنی، سیستم عصبی، نواحی مختلف مغز، چشم و … آشنا می‌شوید.

دوره بافت‌شناسی در رشته پزشکی

در دوره بافت‌شناسی کمی دقیقتر در رابطه با آنچه که در دوره آناتومی مطالعه کرده‌اید، فرا خواهید گرفت. در این دوره به‌طور کامل با سلول‌های تشکیل دهنده هریک از اعضای بدن، نحوه عملکرد، قرارگیریشان کنار هم و … آشنا می‌شوید.

دوره جنین‌شناسی در رشته پزشکی

در این دوره اطلاعات کاملی از ابتدای دوران شکلگیری جنین تا زمانی که اجزای بدن او به‌طور کامل شکل می‌گیرد، دریافت می‌کنید.

دوره فیزیولوژی در رشته پزشکی

در این دوره با عملکرد هر یک از اعضای بدن آشنا می‌شوید. به عنوان مثال اینکه چشم چگونه می‌بیند و فرمان‌های دیدن، پلک زدن و … چگونه و توسط کدام یک از ارگان‌ها صادر می‌شود.

اهمیت دوره علوم پایه در مراحل تحصیل پزشکی

دوره علوم پایه را می‌توان مهمترین مراحل تحصیل پزشکی در نظر گرفت. چرا که همان‌طور که از نامش مشخص است، اگر پایه اطلاعات شما در رابطه با بدن و وضعیت سلامت آن در این دوره کامل و قوی نشود، در دوره‌های بعدی قطعاً با مشکل رو به رو خواهید شد.

در این دوره، هیچ مطلبی مبنی بر شناخت بیماری و روش تشخیص به شما آموخته نمی‌شود. اما این مسئله هیچ چیز از اهمیت این دوره کم نمی‌کند. چرا که اگر شناخت کاملی از بدن نداشته باشید، قطعاً در مراحل بعدی موفق نخواهید شد.

علاوه بر این، در این دوره می‌توانید برای شرکت در دوره‌های آموزشی علاوه بر دوره‌های دانشگاهی برنامه‌ریزی کنید. پس از فرصت درخشانی که این مرحله اولیه در اختیار شما برای موفقیت در رشته پزشکی قرار می‌دهد، غافل نشوید.

دوره دوم پزشکی: فیزیوپاتولوژی

در صورتی که دوره علوم پایه را با موفقیت پشت سر بگذارید، نوبت به آن می‌رسد که با انواع بیماری‌های هر یک از بخش‌های بدن و نحوه درمان آنها آشنا شوید؛ بنابراین جای تعجب نیست، که طول این دوره ۱ سال است. تنوع بیماری‌ها و تمام نشدنشان، شاید برای شما بسیار خسته کننده به نظر برسد. اما به خاطر داشته باشید که اگر درک درستی از این دوره پیدا نکنید، قطعاً در دوره‌های کارآموزی و کارورزی بالینی با مشکلات زیادی رو به رو خواهید شد.

بعد از اتمام این دوره، قبل از آنکه وارد بیمارستان شوید، در یک جشنی به نام جشن رودپوش سفید شرکت می‌کنید. برای شرکت در این جشن باید روپوش سفید به همراه گوشی مخصوص را خریداری کنید و از روز بعد از آن فعالیت رسمی‌تان را در بیمارستان آغاز کنید. از بعد از این جشن، شما دوران تحصیلتان در دانشگاه به پایان رسیده و مابقی آن در بیمارستان به سر خواهد شد.

دوره سوم: دوره کارآموزی بالینی

دوره کارآموزی بالینی، طولانی‌ترین دوره در مراحل تحصیل پزشکی است. مشابه با دوره علوم پایه، این دوره هم از چند دوره، استیودنتی و اکسترنی تشکیل شده‌است.

شرایط هر یک از دوره‌ها، از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است؛ بنابراین در صورتی که نیاز به اطلاعات دقیقی در این مورد دارید، می‌توانید با دانشجویان دانشگاه مد نظرتان ارتباط برقرار کنید.

اما به‌طور معمول در دوره استیودنتی شما تنها تا ساعت مشخصی از شب، کشیک خواهید بود. در دوره اکسترنی شما کشیک شب را تجربه خواهید کرد. علاوه بر این صاحب مهری می‌شود که از طریق آن می‌توانید orderهای لازم را صادر کنید. این دوره بهترین زمان برای شناسایی علائم بیماری و شرح حالگیری از بیماران است. بنابراین در این زمان باید برای درمان بیماران، آمادگی لازم را در خود ایجاد کنید. بعد از پایان این دوره، شما باید در یک آزمون، به نام پره انترنی شرکت کنید. در صورتی که در این آزمون هم موفق شوید، به مرحله آخر یعنی انترنی وارد می‌شوید. این آزمون اهمیت زیادی داشته و مطالب آن تا حدی شبیه به آزمون تخصص است. 

دوره چهارم: دوره کارورزی بالینی

دوران اینترنی کمی طولانی‌تر از دوره اکسترنی است (تقریبا ۱ سال و نیم) و شما در پایان آن، دانشجوی دوره عمومی خواهید بود. در این دوره شما باید در کنار رزیدنت‌های تخصصی بخش فعالیت کنید. مهری که به شما تعلق می‌گیرد، ارزش زیادی در بیمارستان داشته و اتیکت شما برای اولین بار قبل از اسمتان، دکتر خواهد بود. دوره انترنی، دوران سختی خواهد بود، چرا که شما به طور مستقیم با بیماران سر و کار داشته و باید روی آنها تمرین کنید.

در صورتیکه این دوره را با موفقیت پشت سر بگذارید، باید در یک آزمون صلاحیت بالینی شرکت کنید. این آزمون قبل از فارغ التحصیلی برگزار میشود. در صورتی که در آزمون هم موفق شوید، رسما به عنوان یک پزشک شناخته خواهید شد.

با به اتمام رساندن دوره کارورزی بالینی به عنوان آخرین مراحل تحصیل پزشکی، شما به عنوان یک پزشک در نظر گرفته می‌شوید. اما اینکه آیا شما مهارت‌های لازم و مورد نیاز برای موفق بودن در رشته تان را دارید یا نه، به آنچه که در طی این سال‌ها انجام داده‌اید، برمیگردد.

سوالات رایج تحصیل در پزشکی

تحصیل در رشته پزشکی به چه کسانی توصیه می‌شود؟

با توجه به موراد گفته شده در خصوص مراحل تحصیل پزشکی، تحصیل در این رشته به افرادی توصیه می‌شود که تلاش و پشتکار زیادی داشته و از طولانی بودن این دوره خسته نمی‌شوند.

علاوه بر این، روحیه افرادی که در رشته پزشکی تحصیل می‌کنند، متفاوتتر از سایر افراد است. چرا که در حین تکمیل دوره تحصیلی و دوران کاری، فرد با مشکلات و بیماری‌های مختلفی در افراد از کوچک تا بزرگ، مواجه می‌شود. در نتیجه باید به‌طور کامل فرد به خود مسلط باشد و بدون تحتی تأثیر ثرار گرفتن از عوامل بیرونی، به دنبال روشی جهت درمان و بهبود روحیه فرد بیمار باشد.

اخلاق، یکی دیگر از مهمترین فاکتورهایی است که یک پزشک باید دارا باشد. همه ما این تجربه را داشته‌ایم که برای درمان نزد پزشکی برویم که علی‌رغم تخصص و دانش بسیار بالا، رفتار خوبی با ما نداشته‌است! این مسئله در دراز مدت می‌تواند آسیب‌های جدی به وجهه حرفه ای چنین پزشکی وارد کند؛ بنابراین، در صوتی که قصد ادامه تحصیل در رشته پزشکی دارید، باید هم به اندازه کافی صبور باشید و هم این مسئله را درک کنید که فرد مراجعه کننده، نه تنها از لحاظ جسمانی بلکه از لحاظ روحی در شرایط خوبی به سر نمی‌برد.

درآمد رشته پزشکی چقدر است؟

میزان درآمد یکی دیگر از مهمترین سوالاتی است که در جلسه مشاوره رایگان کنکور به آن پرداخته می‌شود. اما این پاسخ این سؤال برای دانش آموزانی که قصد ادامه تحصیل در رشته پزشکی را دارند، حیاتی تر است. چرا که تقریباً باید ۷ سال را بدون حقوق سپری کنند! در دوره انترنی، مقدار هزینه مشخص و البته ناچیزی به عنوان حقوق برای دانشجویان در نظر گرفته می‌شود. اما این مقدار، آن قدری نیست که شما با استفاده از آن یک زندگی را اداره کنید.

اما بعد از پایان دوره تحصلیتان، شما می‌توانید با شروع فعالیت رسمیتان، لذت درآمد بالا را تجربه کنید؛ که البته میزان این درآمد به عوامل مختلفی، مانند محل کار، میزان تخصص، میزان تجربه و … دارد! پس اگر خواهان درآمد بالایی هستید، برای رسیدن به آن باید یک دوره ۷ ساله را به خوبی پشت سر بگذارید.

ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر پزشکی چگونه خواهد بود؟

در صورتی که شما ۷ سال گفته شده را با موفقیت پشت سر بگذارید و قصد داشته باشید در یکی از رشته‌های تخصصی پزشکی ادامه تحصیل دهید، باید ابتدا یک دوره طرح را در یک منطقه محروم سپری کنید. بعد از آن باید در یک آزمون دستیاری شرکت کنید. در این آزمون می‌توانید رشته مورد علاقه تان را انتخاب کرده و با کسب نمره بالا در آن، دوره ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر پزشکی را شروع کنید.

پزشکی چند ترم است؟

داوطلب های کنکور تجربی که وارد رشته پزشکی می شوند ، از زمان ورود به دانشگاه تا زمان دریافت مدرک تخصص ، حداقل ۱۵ سال زمان لازم دارند (۷ سال پزشکی عمومی +  ۲ سال طرح پزشکی + ۴ سال تخصص + ۲ سال طرح تخصص) البته آقایان باید خدمت سربازی را نیز در نظر بگیرند.

 

دیدگاهتان را بنویسید