رشته دندانپزشکی رشته‌ای است که به سلامت دهان و دندان می‌پردازد. پیشگیری و همچنین تشخیص و درمان بیماری های مرتبط با دهان و دندان از وظایف دندانپزشک است. دندانپزشکی به هیچ وجه با دندانسازی برابر نیست زیرا دندانپزشک علاوه بر این که کار تکنیکی و مهارتی روی دندان انجام میدهد به علم پزشکی در زمینه دهان و دندان نیز مسلط است در حالیکه صرف انجام مهارت عملی در دندان به رشته دندانسازی برمیگردد، امروزه دندانسازی تنها بخش کوچکی از دندانپزشکی را شامل می‌شود. بدیهی است از وظایف دیگر دندانپزشک حفظ و بهبود زیبایی دهان و دندان به کمک عمل های پروتز و ترمیمی است.

 

تاریخچه رشته دندانپزشکی

در سال 1307 اولین مدرسه دندانسازی در دارالفنون تاسیس شد.

در سال 1316 با تاسیس دانشگاه تهران، مدرسه طب به این محل نقل مکان کرد.

در سال 1355 مدرسه ی دندانسازی از دانشکده پزشکی مجزا گردید.

تا قبل از انقلاب اسلامی، تنها دو دانشکده دندانپزشکی تهران و ملی ایران فقط در 5 رشته ارتودنسی، پریودنتولوژی بیماریهای دهان و تشخیص، پروتز و جراحی فک و دهان و صورت دوره‌های تخصصی ایجاد گردیده بود و پس از انقلاب تعداد رشته‌های تخصصی به 11 رشته رسید که هر ساله از طریق آزمون پذیرش دستیاری، تعدادی دستیار تخصصی می‌پذیرند.

 

آشنایی با دروس تحصیلی دانشگاهی رشته دندانپزشکی

کل واحد های دوره دندان پزشکی 203 واحد است. طول دوره تحصیلی در این رشته 6 سال است. که میتوان آن را به دو دوره  2 و 4 ساله تقسیم بندی کرد. دو سال اول به یادگیری مباحث نظری و علوم پایه در دانشکده می‌پردازند اما چهار سال بعد وارد بخش های کلینیکی دانشکده و بیمارستان های وابسته به دانشکده شده تا مهارت لازم برای کارهای آموزشی-درمانی را فرگیرند.

 

دروس این رشته را میتوان به دو بخش دروس پایه و دروس اختصاصی تقسیم بندی کرد:

دروس پایه شامل 43 واحد است که شامل جنین شناسی، بافت شناسی، بیوشیمی، آسیب شناسی و… است.

قابل ذکر است که دروس پایه این رشته کاملا با دروس پایه در رشته پزشکی هم پوشانی دارد.

دروس اختصاصی شامل 160 واحد است که شامل کالبدشناسی و مرفولوژی دندان، جنین و بافت‌شناسی فک و دهان، آسیب‌شناسی دهان، ارتودنسی، اندودنتیکس، بیماریهای دهان و تشخیص، بیولوژی دهان، پریودنتولوژی، دندان‌پزشکی ترمیمی (پروتز متحرک پارسیل، پروتز ثابت، پروتز کامل) جراحی دهان و فک و صورت، دندانپزشکی کودکان، رادیولوژی دهان، گوش و حلق و بینی، دندانپزشکی مجتمعی، بهداشت دهان و… است.

 

مهارت های لازم برای اشتغال و تحصیل در رشته دندانپزشکی

همانطو که ذکر شد بخشی از کار دندان پزشک مهارتی و عملی است که در زیبایی دهان و دندان تاثیر بسزایی دارد. بنابراین دندانپزشک علاوه بر داشتن علم مورد نیاز، باید هنر لازم برای این کار را داشته باشد و دارای ذوق هنری مناسب باشد. خلاقیت و هنر کار دست ودید هنری لازمه موفقیت در این رشته است. به علاوه تسلط بر دروس زیست شناسی از دوران دبیرستان، دروس فیزیولوژی، آسیب شناسی و همچنین آناتومی سر و گردن در موفقیت در این رشته اهمیت دارد.

 

دشواری ها و خطرات شغل دندانپزشکی

چون دندانپزشکی با ایستادن ها و خم شدن های مداوم همراه است آرتروز، مشکلات کمر وگردن و درد مفاصل و همچنین واریس تهدید کننده سلامتی دندانپزشکان است. برای جلوگیری از این امر، باید ورزش های خاص روزانه خود را حفظ کنند تا به سلامتی آنان لطمه ای وارد نشود. علاوه بر این کار با دهان و دندان بیماران، امکان انتقال بیماری های عفونی و ایدز و هپاتیت را فراهم میکند. لذا متقاضیان این رشته باید با اصول کنترل عفونت آشنایی داشته باشند.

اما نکته مثبت این رشته این است که چه در دوران تحصیل چه در زمان اشتغال شیفت شب اجباری وجود ندارد.

 

فرصت های شغلی و تحصیلی برای رشته دندانپزشکی

در ایران امکان ادامه تحصیل تا مقطع فوق دکترا در این رشته وجود دارد. متقاضیان میتوانند در یکی از گرایش‌های زیر مدرک تخصص خود را اخذ نمایند:

دندانپزشکی ترمیمی – پروتز های دندانی – بیماری های دهان – اندودنتیکس (تخصص ریشه)

و اما فرصت های شغلی سوالی که همه متقاضیان این رشته در ذهن خود دارند:

 

آیا این رشته اشباع شده است؟

تا حدودی درست است. این رشته هر ساله 1000 دندانپزشک تربیت میکند. همچنین تعداد کنونی دندانپزشکان 12000 است. همچنین میتوان گفت با پیشرفت بهداشت دهان و دندان روز به روز فرصت های شغلی این رشته کاهش می یابد و این مشکل تنها مختص ایران نیست چون طبق پیش بینی جوامع علمی بهداشت دهان و دندان تا سال 2030 تا اندازه ای پیشرفت خواهد کرد که رشته دندان پزشکی به بخشی از پزشکی عمومی برخواهد گشت.

 

رشته دندانپزشکی و کنکور سراسری

قابل ذکر است رشته دندانپزشکی از زیر گروه های 1 رشته های علوم تجربی است بنابراین ضرایب دروس اختصاصی برای این رشته به صورت زیر است:

زمین شناسی = صفر
زیست شناسی = 4
شیمی = 3
فیزیک = 2
ریاضیات = 2

 

چارک پایین رتبه کشوری برای قبولی در رشته ی دندانپزشکی دانشگاه تهران در سال گذشته 420 بوده است.
چارک پایین آخرین رتبه کشوری برای قبولی در رشته ی دندانپزشکی در کشور در سال گذشته6800 بوده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید