برای قبول شدن در رشته پزشکی، به اولین چیزی که نیاز دارید، داشتن یک برنامه‌ریزی کنکور با هدف و منسجم است، البته برنامه ریزی برای پزشکی قبول شدن، یک شرط لازم بوده و کافی نیست. چرا که داشتن بهترین برنامه بدون آنکه اجرا به طور دقیق اجرا شود، قطعا سودی به همراه نخواهد داشت. پس اگر شما هم جزء آن دسته از دانش آموزانی هستید که به دنبال یک پاسخ جامع و کامل در خصوص سوال چگونه پزشکی قبول شویم هستید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

 

چگونه در کنکور تجربی موفق شویم؟

قبل از آنکه به فکر قبول شدن در رشته پزشکی باشید، باید به این فکر کنید که چگونه میتوان در کنکور تجربی موفق شد. پزشکی یکی از بهترین رشته های گروه تجربی است اما قطعا تنها انتخابشان نیست. یکی از اشتباهاتی که بسیاری از داوطلبین گروه پزشکی مرتکب میشوند این است که تنها به قبولی در رشته پزشکی فکر کرده و دیگر گزینه ها را مد نظر قرار نمیدهند. به همین خاطر توصیه میکنیم که برای انتخاب رشته کنکور حتما به یک مشاوره با مهارت و باتجربه در این زمینه مراجعه کنید.

 

 

اما بپردازیم به اینکه چگونه در کنکور تجربی موفق شویم:

داشتن اراده و انگیزه

مشابه با بسیاری از جنبه های زندگی، برای موفقیت در کنکور تجربی به اولین چیزی که نیاز دارید، اراده و انگیزه است. متاسفانه در برخی موارد، علی رغم تلاش خانواده و هزینه زیادی که برای خرید منابع کنکور و مشاوره کنکور تجربی دانش آموز می شود، نتیجه نهایی مطلوب نخواهد بود. چرا که از همان ابتدا دانش آموز اصطلاحا دل به کار نداده و به اندازه کافی تلاش نکرده است. بنابراین اگر قصد قبول شدن در رشته پزشکی دارید، ابتدا انگیزه خود را برای قبولی در کنکور مشخص کرده و همواره با خودتان مرور کنید که برای رسیدن به هدفتان، نباید دست از تلاش بردارید. حتی به شما توصیه میکنیم که روی یک برگه، بزرگ بنویسید که هیچ خوبی در جهان هستی، راحت و رایگان در اخیتارتان قرار داده نمیشود.

مراجعه به مشاور کنکور تجربی

مسلما برای رسیدن به هدف عالی که برای خود تعیین کرده اید، به یک فرد راهنما نیاز دارید. قطعا کسی میتواند مشاور خوبی برای شما باشد که خود تجربه درخشانی در زمینه درس و تحصیل داشته است. بنابراین در صورتی که قصد دارید برای برنامه ریزی به مشاور کنکور تجربی مراجعه کنید، قبل از هر چیز سابقه وی را بررسی کنید. نزد کسی بروید که بتواند با تجربه های موفقی که داشته، مسیر پیش رویتان را تا حد زیادی روشن کند.

 

برنامه ریزی برای کنکور تجربی

اگر به یک مشاور مجرب مراجعه کنید، دیگر نگرانی برای برنامه ریزی وجود نخواهد داشت. برنامه ای که برای کنکور تدوین و تنظیم می شود، باید کاملا متناسب با شرایط دانش آموز باشد. انعطاف پذیری یکی از مهمترین ویژگی های برنامه کنکور است. بسیاری از دانش آموزان به اشتباه تصور می کنند که برنامه سخت و فشرده کلید طلایی برای موفقیتشان در کنکور است. در حالی که این تصور کاملا غلط بوده و در صورتی که برنامه درست مطابق با شرایط تحصیلی و اخلاقی دانش آموزش تنظیم نشود، نه تنها به موفقیت وی کمک نکرده بلکه به احتمال زیاد او را از مسیر درست خارج خواهد کرد.

اگر مشاور به اندازه کافی تجربه داشته باشد، ابتدا سطح دانش آموز را سنجیده و سپس برنامه وی را به صورت مرحله به مرحله تنظیم میکند. برنامه ریزی در ابتدا به صورت هفتگی و سپس ماهیانه انجام می شود. علاوه بر این، برنامه باید کاملا انعطاف پذیر باشد. یعنی اگر یک روز به درستی اجرا نشد، امکان جبران در روزهای آتی وجود داشته باشد.

 

پایبند بودن به برنامه کنکور

همانطور که پیشتر گفته شد، اگر بهترین مشاوره و برنامه را داشته باشید اما به آن پایبند نباشید، قطعا از آن نتیجه مثبت نخواهید گرفت. بنابراین همیشه سعی کنید که برنامه را درست مطابق با همان که تنظیم شده است، اجرا کنید. در صورتی که به هر دلیل موفق به رعایت آن نشدید، حتما در روزهای آینده جبران کنید.

 

تهیه بهترین منابع کنکور

منابع مختلفی برای کنکور تجربی وجود دارد اما بدون شک همه آنها برای شما مناسب نخواهند بود. کتابی را انتخاب کنید که با سطح فعلی شما همخوانی داشته و تا حد زیادی استانداردهای سوالات کنکور را رعایت کرده است. به خاطر داشته باشید احتمال اینکه کتاب های سخت و پیچیده شما را بیشتر گمراه و خسته کنند، وجود دارد. پس با مشاور خود مشورت کرده و برای هر درسی بهترین کتاب را انتخاب کنید.

 

مطالعه درست و تست زنی

روش مطالعه برای کنکور متفاوت از آزمون های مدرسه است. بسیاری از دانش آموزان با مهارت های تندخوانی و جمع بندی در کنکور تجربی آشنایی ندارند. در نتیجه احتمالا زمان از دست داده و دروسی که قبلا مطالعه کرده اند را هم فراموش کنند. مشاور کلیه تکنیک های مطالعه درست را به شما آموزش داده و آمادگی برای شرکت در کنکور را در شما تقویت میکند.

چگونه پزشک شویم؟

برای قبول شدن در رشته پزشکی باید علاوه بر رعایت موارد گفته شده در قسمت قبل، باید نکاتی که در ادامه بیان میکنیم را هم مد نظر داشته باشید:

 

کسب اطلاعات کامل در مورد رشته پزشکی

قبل از آنکه برای برنامه ریزی برای پزشکی قبول شدن اقدام کنید، بهتر است که اطلاعات خود را در رابطه با این رشته به روز کرده و کاملا آگاهانه تصمیم بگیرید. بسیاری از دانش آموزان از دوران کودکی خود، رویای پزشک شدن را با خود می پروانند. شاید به دلیل اصرار خانواده و شاید به دلیل مقبولیت اجتماعی. اطمینان حاصل کنید که از پیچ و خم رشته پزشکی مطلع بوده و میدانید چه مسیر سختی برای چند سال طولانی پیش رویتان است.

بر اساس آمار موجود، تنها حدود ۲ درصد از افرادی که از دوران کودکی رویای قبول شدن در رشته پزشکی را داشته اند، به رویای خود رسیده اند!

تقویت در ریاضی تجربی

برخلاف تصور بسیاری از دانش آموزان، برای قبول شدن در رشته پزشکی تنها درصد بالای دروس زیست و شیمی ملاک اصلی نیست. بسیاری از دانش آموزانی که در کنکور تجربی شرکت کرده و موفق می شوند، درصد بالایی در درس ریاضی تجربی داشته اند. درست برعکس بسیاری از دانش آموزان تجربی که احتمالا به دلیل بی علاقگی و ترس بی مورد از این درس، سمت آن نمیروند. پس اگر میخواهید از رقبای خود پیشی بگیرید، از نقطه ضعفشان استفاده کرده و توجه ویژه ای به درس ریاضی داشته باشید.

مرور کنکورهای گذشته

قسمت اعظمی از سوالات کنکور هر سال تکرار شده و مشابه با سوالات کنکورهای گذشته است. حتما حتما حتما این تست ها را مرور کرده و تسلط کافی روی آنها پیدا کنید.

چگونه با دیپلم انسانی پزشکی قبول شویم؟

در حال حاضر شرایط برای شرکت در کنکور تجربی برای تمام افراد مهیا شده است. تنها شرط لازم برای شرکت در این کنکور، پشت سر گذاشتن سال چهارم یا پیش دانشگاهی است. البته بهتر است که سال پیش دانشگاهی، تجربی باشد.

راههای قبول شدن در رشته پزشکی چیست؟

برخلاف تصور بسیاری از دانش آموزان، برای قبولی در پزشکی به هوش بالا نیاز نیست. تنها چیزی که به آن نیاز دارید، قرار گرفتن در یک مسیر درست و استفاده از راهنمایی های یک فرد آگاه است. با توجه به این که مسیر پزشک شدن سخت و طاقت فرسا است، داشتن فردی در کنار خود که هم تکنیک های قبول شدن در کنکور را به شما آموزش داده و هم به تقویت روحیه شما کمک کند، الزامی است. بنابراین برای آشنایی با راههای قبول شدن در رشته پزشکی، به یک مشاوره دلسوز و کاربلد نیاز دارید.

 

چگونه پزشکی دانشگاه تهران قبول شویم؟

برای قبول شدن در کنکور سراسری در بهترین دانشگاه ها، به یک برنامه ریزی دقیق نیاز است. حذف دروسی مانند ریاضی، یکی از رایج ترین اشتباهاتی است که بسیاری از داوطلبین کنکور تجربی مرتکب می شوند. اگر نگاهی به درصد قبول شدگان پزشکی دانشگاه تهران داشته باشید، متوجه اهمیت این موضوع می شود.

 

چگونه پزشک عمومی شویم؟

در صورتی که موفق به قبول شدن در رشته پزشکی شوید، بعد از پشت سر گذاشتن دوره کارورزی بالینی، به عنوان یک پزشک عمومی شناخته خواهید شد. در صورتی که در خصوص مراحل تحصیل در پزشکی نیاز به اطلاعات بیشتری دارید، میتوانید به مقاله مربوطه مراجعه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید